Stévie sladká (Stevia rebaudiana), je původem tropická rostlina pocházející z Jižní Ameriky (Paraguaye a Brazílie), kde byla využívána domorodými kmeny jako přírodní léčivo a sladidlo. Žvýkání lístků stévie mělo mimo jiné pomoci zahnat únavu a zlepšit zažívání.
Využití stévie jako sladidlo
V současné době je Stévie nejznámější jako nekalorické sladidlo. Toto sladidlo je vhodné pro diabetiky, neobsahuje téměř žádné kalorie a nezpůsobuje tvorbu zubního kazu.
Listy Stévie obsahují směs necukerných sladivých látek zvaných glykosidy s opravdu výjimečně vysokou sladivostí.
Pokud listy Stevie usušíte a namelete, získáte drť, která je více než 30 sladší oproti řepnému cukru. Následnou extrakcí lze získat produkt se sladivostí až 400 násobně vyšší než řepný cukr.
Nejhojněji je ve Stévii zastoupen:
Tyto látky tvoří základ většiny používaných sladidel a v potravinách jsou označovány jako E960 - Steviol-glykosidy.
Chuť Stévie je specifická a není zcela stejná jako řepný cukr. Obsahuje mírnou kovovou nebo lehce lékořicovou pachuť.
Stévie je velice účinná alternativa ke klasickému cukru, ale i k náhradním sladidlům jako je např. aspartam. Slazením Stévií je právě kontroverzní aspartam (E951), často nahrazován, stévie je považována za zdravější alternativu.
Stévia a podpora hubnutí
Při redukční dietě je možné sladit stévií a tak nezískáte žádné další kalorie. Stevie Vám tedy pomůže snížit energetickou bilanci tím, že omezíte příjem jednoduchých cukrů.
Na druhou stranu, nejde všechny cukry ve stravě nahradit umělými sladidly nebo stévii, toto může mít za následek vznik tzv. Leptinové rezistence, která může vyústit v přejídání. Leptin je hormon vylučovaný tukovými buňkami, a navozuje pocit sytosti. Tento hormon vyšle mozku signál, že tukové buňky již mají dostatek energie a vy se potom cítíte sytí.
Při užívání nekalorických sladidel dostane mozek signál o příjmu sladké potravy, nicméně hladina Leptinu se nezvýší. Zjednodušeně lze říci, že toto naruší systém zpětné vazby a vzniká Leptinová rezistence. Při leptinové rezistenci tedy mechanismus regulující sytost nefunguje správně a pocit zasycení se nedostaví, což vede k přejídání.
Stévie rizika a zdravotní přínosy
Stévie je nejdéle konzumována v zemích Jižní Ameriky a Japonsku, kde se její konzumací mají zkušenosti od 70tých let minulého století. V současné době je v Japonsku téměř polovina prodaných sladidle na bázi Stévie!
V USA je Stévie povolená od roku 1995, do té doby byla označena za nebezpečnou a její prodej zakázán.
V roce 2006 provedla Světová zdravotnická organizace (WHO) novou studii a produkty na bázi Stévie doporučila respektive povolila ke konzumaci
Do Evropy oficiálně dorazila v roce 2011, kdy byly steviol-glykosidy schváleny jako bezpečné v množství do 4 mg/kg tělesné hmotnosti a den
Některé studie ukazují vliv Stévie na produkci inzulínu a také zvýšení citlivosti organismu na inzulín. To by mělo mít za následek zejména omezení projevů cukrovky. Mluví se také o vlivu na snížení krevního tlaku a protizánětlivých účincích.
Všechna tato tvrzení je zatím nutné brát s rezervou, zejména z důvodu relativně malého počtu klinicky ověřených studí. Stévie se z tohoto důvodu nedoporučuje ke konzumaci těhotným a kojícím ženám.
email: obchod@elvita.cz
V případě dotazů nás neváhejte
kontaktovat. Rádi poradíme.