Draslík je ve formě K+ je nejdůležitější kation (pozitivně nabitý iont) buněk. Bez nadsázky můžeme říci, že jde o nejdůležitější minerál buněk lidského těla.
Draslík (K)
Jeho koncentrace "ovládá" buněčnou membránu prostřednictvím sodíko-draselné pumpy. Většina z celkového obsahu tělesné draslíku se nachází ve svalové tkáni. Proto se celkový obsah draslíku používá jako měřítko svalové hmoty, nebo přesněji buněčné hmoty. Draslík tedy udržuje správnou funkci vašich svalů a nervového systému.
Význam draslíku pro organismus:
Společně se sodíkem se podílí na regulaci vnitřního prostředí organismu, včetně zajištění správné alkality a množství tekutiny v buňkách
Které potraviny jsou bohaté na draslík?
Draslík lze ve většině případů bez problémů získat v potřebném množství z běžných potravin.
• banány
• rajčata
• brambory a sladké brambory se slupkou
• zelenina, jako je špenát a brokolice
• citrusové plody např. pomeranče
• mléčné výrobky
• luštěniny (fazole, hrách, čočka)
Nedostatek draslíku:
nedostatek draslíku za běžných podmínek zdravému člověku téměř nehrozí. Příčinou může být drastická dieta, nerovnováha vlivem nedostatečného příjmu stravy s výsledek katabolického stavu bílkovin, což snižuje celkovou hmotnost buněk těla.
Hypokalémie (nízká koncentrace draslíku v tělě), je výsledkem nadměrné ztráty draslíku v moči, obvykle v důsledku použití diuretik k léčbě vysokého krevního tlaku. Hypokalemie může vést k selhání srdce. Může způsobit snížení reflexů, nervové onemocnění, v extrémních formách vede až respirační selhání, srdeční zástavě, poškození svalů.
Dávkování draslíku:
minimální požadavky na draslík pro dospívající a dospělé je 2000-3000 mg / den.
Toxicita při předávkování draslíkem:
vylučování močí nás chrání před nahromaděním vysoké hladiny draslíku. Nicméně, akutní hyperkalémie (předávkování v extrémních případech a dávkách) může být smrtelná tím, že způsobí srdeční zástavu.
email: obchod@elvita.cz
V případě dotazů nás neváhejte
kontaktovat. Rádi poradíme.